Krótki opis promocyjny


Sławków jest jedną z najstarszych miejscowości na południu Polski, położoną nad Białą Przemszą, pomiędzy aglomeracją śląską a małopolską. Pierwsze wzmianki o Sławkowie pochodzą z początków XII wieku.
Posiadłość pierwotnie książęca, stała się z czasem własnością potężnych biskupów krakowskich. Prawa miejskie Sławków otrzymał w II połowie XIII wieku. W XIII i XIV wieku osada sławkowska była ważnym ośrodkiem górnictwa kruszcowego. Z historią miasta wiąże się powiedzenie "O sławkowskim chlebie Kraków budowano", które narodziło się w XIII w. gdy sławkowscy rzemieślnicy znacząco przyczynili się do odbudowy Krakowa po najazdach tatarskich w latach 1241 i 1259.
Ponadto fakt istnienia w Krakowie i we Wrocławiu (od samego początku obu miast) ulic o tej samej nazwie: Sławkowska świadczy niewątpliwie o tym, że na szlaku między tymi dwoma wielkimi i starymi miastami, ważnym grodem było również nasze miasto. Współczesny Sławków jest urokliwym miasteczkiem, w uliczkach którego można znaleźć spokój i chwilę zadumy nad swoją tradycją i historią wśród licznych zabytków.
Szczególnie warto odwiedzić najstarszą część miasta o średniowiecznym układzie architektonicznym Rynku z przyległymi do niego uliczkami, ciekawymi budynkami z dachami dwuspadowymi oraz podcieniami wspartymi na kolumnach. Wśród obiektów godnych uwagi wymienić należy Kościół Parafialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętego Mikołaja z I połowy XIII w., ruiny wieży mieszkalno-obronnej biskupów krakowskich z XIII w. oraz drewnianą karczmę w Rynku z 1781 roku.
Sławków obecnie to także ważne miejsce, w którym drzemie ogromny potencjał rozwoju gospodarczego nie tylko samego miasta, ale także regionu śląskiego. Potencjał ten związany jest z szansą rozwoju Zespołu Terminali Przeładunkowych szerokotorowej linii kolejowej-LHS. Utworzenie międzynarodowego centrum logistycznego w Sławkowie pozwoli rozwinąć wszechstronny handel z Europą Wschodnią i Azją, a przede wszystkim pobudzi wiele inwestycji i przedsięwzięć gospodarczych na terenie miasta.
Otoczony lasami Sławków jest także atrakcyjnym miejscem wypoczynku oraz turystyki pieszej i rowerowej, szczególnie weekendowej. Ponadto w związku z walorami Sławkowa, wokół centrum miasta, istnieją obecnie możliwości rozwoju budownictwa jednorodzinnego w zielonym i bezpiecznym otoczeniu, stwarzającym przyjazne warunki życia swoim mieszkańcom.
Mieszkańcy Sławkowa są społecznością lokalną, aktywnie zaangażowaną w sprawy miasta, na terenie którego istnieje kilka organizacji społecznych ściśle współpracujących z samorządem miasta w wielu dziedzinach. Dynamicznie rozwijają się także kontakty międzynarodowe Sławkowa, które w głównej mierze opierają się obecnie na współpracy z następującymi trzema miastami partnerskimi: Slavkov u Brna w Czechach, Námestovo na Słowacji oraz Messeix we Francji.

Informacja wytworzona przez:
Janusz Mróz , w dniu:  25‑06‑2008 10:38:00
Informacja wprowadzona do BIP przez:
LTC LTC
email: in@slawkow.pl tel.:508189185 fax: admin
, w dniu:  25‑06‑2008 10:38:00
Data ostatniej aktualizacji:
03‑08‑2011 14:57:51
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany Data aktualizacji Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
Wczytaj kolejne wersje artykułu
Pokaż archiwalne komunikaty publikowane na tej stronie